ponedjeljak, 20. studenoga 2017.
pusti
otpustite sve
Treba da imate stav koji se izražava ovako:
"Nije me briga.". Ali ne u sarkastičnom i arogantnom maniru, već sa ljubavlju.
Kada se vaši odnosi formulišu po principu:
"Neka svijet radi sa mnom šta hoće. Za mene nema nikakvog značaja, kroz kakvo ću iskustvo proći. Nije bitno da li sam ja bolestan ili zdrav, bogat ili siromašan, srećan ili tužan. Sve to nema ni najmanjeg značaja. "
Kada počnete da mislite tako, znači da ste na pravom putu.
Prestanite da mislite toliko mnogo o sebi. Prestanite da pokušavate tako silno da poboljšavate sebe. Ostavite sebe na miru. Priroda će se pobrinuti za vas. Uvijek ćete znati šta da radite. Prestanite da mislite o tome. Prestanite da mislite o svom zdravlju, o svojoj životnoj situaciji i svojim odnosima sa drugim ljudima. Kada prestanete da mislite o ovim stvarima, oni će početi automatski da se poboljšavaju i postaće bolji nego što ste mogli i da zamislite.
Ne pravite planove, po kojima ćete živeti. Ne vjerujte da morate da živite po nekom određenom obrascu. Da imate neki određeni prihod. Da imate neku određenu porodicu. Da živite u nekoj određenoj zemlji. Ostavi te stvari na miru. Sve će se samo pobrinuti za sebe.
Ostavite sebe na miru. Ne borite se sa sobom. Ne borite sa sobom svaki put kada pomislite, kako nešto nije u redu...
Slučajnosti ne postoje. Sve je ispravno baš tako kako jeste.
Greške ne postoje. Vi ste na pravom mjestu i prolazite kroz iskustvo koje je neophodno za vas. Nema ništa nepravilno.
Kada počnete da shvatate to, tada shvatate da vas Univerzum ne kažnjava, da ne postoji Bog koji vas kažnjava, da ne postoji svijet koji je protiv vas.
Stvari u vašem životu vam izgledaju slučajne, jer je to neophodno za vaše duhovno otkrivanje u tom trenutku.
Ono što izgleda loše, zapravo je skriveni blagoslov.
Ono što izgleda dobro, može se ispostaviti da je štetno za vas.
Zato nikada ne treba da osuđujete sebe. Vi samo treba da vjerujete proviđenju. Kada imate dovoljno povjerenja, bićete srećniji prosto sami po sebi.
Autor:Robert Adams
srijeda, 8. studenoga 2017.
brak
„Brak je postao bojno polje na kojem se dvije osobe bore za prevlast.
Naravno, muškarac ima svoj način: grublji i primitivniji. Žena ima svoj
način: ženstveniji , mekši, malo civiliziraniji, više potčinjeniji. No,
situacija je ista. Sada psiholozi govore o braku kao intimnom
neprijateljstvu. I to je ono što se pokazalo: dva neprijatelja žive
zajedno pretvarajući se da su u ljubavi, očekujući da onaj drugi pruži
ljubav, a to isto očekuje i taj drugi. Nitko je nije spreman dati -
nitko je nema. A kako možeš dati ljubav ako je nemaš?“
„Brak je način da se izbjegne intimnost. On je trik za stvaranje formalnog odnosa. Intimnost je neformalna. Ako brak proizlazi iz intimnosti, on je lijep, ali ako se nadaš da će intimnost proizaći iz braka, nadaš se uzalud. Naravno, milijuni ljudi se odlučilo za brak, ne za intimnost - jer intimnost je rast, a to je bolno. Brak je vrlo siguran. On je sigurnost. U njemu nema rasta. Čovjek se jednostavno zaglavi. Brak je seksualni sporazum; a intimnost je traganje za ljubavlju. Brak je vrsta prostitucije, trajna sorta. Osoba u braku - to je trajna prostitucija. Sporazum je ekonomičan, ali nije psihološki, nije iz srca.
Kako ja to vidim, od stotinu brakova, devedeset i devet brakova je samo licencirana prostitucija. To nisu brakovi. Brak je samo onda pravi brak kada izrasta iz ljubavi. Pravni, protuzakoniti - nije važno. Istinska stvar koja je važna je ljubav.“
„Brak je zaista dilema! Ako ste sami, jadni ste; ako ste zajedno, jadni ste. Brak vas podučava vlastitoj realnosti - da je nečemu duboko unutar vas potrebna transformacija, kako bi mogli sami živjeti u blaženstvu, i kako bi mogli zajedno živjeti u blaženstvu. A tada brak više nije brak, jer tada više nema ropstva. Tada postoji dijeljenje, tada je to ljubav. Tada vam daje slobodu, a vi pružate slobodu koja je potrebna za rast one druge osobe.
„Izgleda da ste vi apsolutno nesvjesni fenomena braka - koji je destruktivan i za muškarca i za ženu. Ljubav je kreativna, brak je destruktivan. No, ljubav nije pouzdana: ovaj trenutak može biti tu, a sljedećeg trenutka je nestala. A čovjek želi trajne stvari, on je opsjednut trajnim stvarima. On želi sigurnost, bezbjednost, želi prianjati. S obzirom da ljubav nije pouzdana, čovjek je stvorio brak.
Brak je plastični cvijet; ljubav je stvarna ruža, ali stvarna ruža je lijepa u jutarnjim satima; navečer je nema. Nitko ne može reći kada će nestati, kada će latice početi otpadati. Dovoljan je jači vjetar i više je nema; samo jako sunce i više je nema. No, plastični cvijet će biti tamo, kad dođe kiša, kad dođe sunce, kad dođe bilo što, plastični cvijet će trajati. U stvari, plastika je jedina trajna stvar na svijetu.“
"Ako postoji ljubav između dvije osobe, to je blagoslov. Ako ne postoji ljubav između dvije osobe, tada ih ni svi vaši zakoni zajedno ne mogu spojiti. Osobe tada postoje odvojeno, one postoje odijeljene, postoje u sukobu, postoje uvijek u ratu. I jedno drugome stvara sve vrste nevolja. Neugodni su međusobno, prigovaraju jedno drugome, posesivni su, nasilni, tiranski, surovi, dominantni, diktatorski."
OSHO
„Brak je način da se izbjegne intimnost. On je trik za stvaranje formalnog odnosa. Intimnost je neformalna. Ako brak proizlazi iz intimnosti, on je lijep, ali ako se nadaš da će intimnost proizaći iz braka, nadaš se uzalud. Naravno, milijuni ljudi se odlučilo za brak, ne za intimnost - jer intimnost je rast, a to je bolno. Brak je vrlo siguran. On je sigurnost. U njemu nema rasta. Čovjek se jednostavno zaglavi. Brak je seksualni sporazum; a intimnost je traganje za ljubavlju. Brak je vrsta prostitucije, trajna sorta. Osoba u braku - to je trajna prostitucija. Sporazum je ekonomičan, ali nije psihološki, nije iz srca.
Kako ja to vidim, od stotinu brakova, devedeset i devet brakova je samo licencirana prostitucija. To nisu brakovi. Brak je samo onda pravi brak kada izrasta iz ljubavi. Pravni, protuzakoniti - nije važno. Istinska stvar koja je važna je ljubav.“
„Brak je zaista dilema! Ako ste sami, jadni ste; ako ste zajedno, jadni ste. Brak vas podučava vlastitoj realnosti - da je nečemu duboko unutar vas potrebna transformacija, kako bi mogli sami živjeti u blaženstvu, i kako bi mogli zajedno živjeti u blaženstvu. A tada brak više nije brak, jer tada više nema ropstva. Tada postoji dijeljenje, tada je to ljubav. Tada vam daje slobodu, a vi pružate slobodu koja je potrebna za rast one druge osobe.
„Izgleda da ste vi apsolutno nesvjesni fenomena braka - koji je destruktivan i za muškarca i za ženu. Ljubav je kreativna, brak je destruktivan. No, ljubav nije pouzdana: ovaj trenutak može biti tu, a sljedećeg trenutka je nestala. A čovjek želi trajne stvari, on je opsjednut trajnim stvarima. On želi sigurnost, bezbjednost, želi prianjati. S obzirom da ljubav nije pouzdana, čovjek je stvorio brak.
Brak je plastični cvijet; ljubav je stvarna ruža, ali stvarna ruža je lijepa u jutarnjim satima; navečer je nema. Nitko ne može reći kada će nestati, kada će latice početi otpadati. Dovoljan je jači vjetar i više je nema; samo jako sunce i više je nema. No, plastični cvijet će biti tamo, kad dođe kiša, kad dođe sunce, kad dođe bilo što, plastični cvijet će trajati. U stvari, plastika je jedina trajna stvar na svijetu.“
"Ako postoji ljubav između dvije osobe, to je blagoslov. Ako ne postoji ljubav između dvije osobe, tada ih ni svi vaši zakoni zajedno ne mogu spojiti. Osobe tada postoje odvojeno, one postoje odijeljene, postoje u sukobu, postoje uvijek u ratu. I jedno drugome stvara sve vrste nevolja. Neugodni su međusobno, prigovaraju jedno drugome, posesivni su, nasilni, tiranski, surovi, dominantni, diktatorski."
OSHO
utorak, 31. listopada 2017.
greška
Traziti razloge i objasnjenja za zivotnu situaciju, kako je ne bi ponovio, je besmisleno.
Svaka zivotna situacija kroz koju prolazis je nova i neponovljiva.
Na "greskama" se ne uci, jer su one nepostojece.
Ti si tu gdje jesi, bas zbog prodjenih stanja zivota, koji te je besprijekorno vodio u svemu, neovisno o stanju tvoga uma i njegovog pokusavanja da nesto ili nekoga kontrolira.
- Maida
Svaka zivotna situacija kroz koju prolazis je nova i neponovljiva.
Na "greskama" se ne uci, jer su one nepostojece.
Ti si tu gdje jesi, bas zbog prodjenih stanja zivota, koji te je besprijekorno vodio u svemu, neovisno o stanju tvoga uma i njegovog pokusavanja da nesto ili nekoga kontrolira.
- Maida
ponedjeljak, 9. listopada 2017.
bol
Misao te moze "boljeti" samo ako si joj ti dao svoju snagu i njome se identificirao.
Misao sama po sebi nema tu snagu, nije ziva i nema kapacitet zivljenja bez tebe.
"Bolna misao" nije kazna, ne treba ispravljanja, vec ti sistem samo javlja da je um zabasao negdje odakle se ne moze sam izvuci.
To je sve.
- Maida
Misao sama po sebi nema tu snagu, nije ziva i nema kapacitet zivljenja bez tebe.
"Bolna misao" nije kazna, ne treba ispravljanja, vec ti sistem samo javlja da je um zabasao negdje odakle se ne moze sam izvuci.
To je sve.
- Maida
srijeda, 4. listopada 2017.
pobjeda
SLOBODA NIJE POBEĐIVANJE
Ako imate silnu želju nekoga da pobedite, izgubili ste. Želja da nekoga porazite poraziće vas same. Želja je kao bumerang. Ono što želite drugima, vratiće vam se u jačem obliku.
Zašto je to tako? Razlog je veoma jednostavan. Kada želite nekoga da pobedite, gubite svest o svojoj jedinstvenosti. Svaki čovek je jedinstven. Ne možete pobediti jedinstvenog čoveka, jer on nema nameru da se takmiči u vašoj ludoj igri pobeđivanja i poražavanja. Jedinstven čovek uživa u svojoj jedinstvenosti. Kada kažem uživa, ne mislim da jedinstvenom čoveku teče stalno "med i mleko". Čak i kad pati, njegova patnja je jedinstvena. Ali takav čovek nikada ne gubi iz vida svoju jedinstvenost. Namera jedinstvenog čoveka nikada nije da vas nauči kako da pobeđujete druge ljude. Namera jedinstvenog čoveka je da pomogne svim ljudima da žive kao jedinstvena bića. Ljudi zaboravljaju na svoju jedinstvenost, niko ih nije ni učio da je ona najbitniji egzistencijalni kvalitet.
Rekao sam da čovek živi u skladu sa namerama koje ima prema drugima. Moja namera je da pojačam svest u ljudima o njihovoj jedinstvenosti. Živite ono što vas najviše privlači da živite. Budite srećni, ali nikako razmaženi.
Kada ste srećni budite svesni da je vaša sreća samo malo ostrvce okruženo sa svih strana okeanom patnje.
Kada patite budite svesni i da je vaša patnja samo malo ostrvce okruženo sa svih strana okeanom sreće.
Tada vas ni sreća neće odneti u razmaženost, a ni patnja u očaj. Kada naučite da se dostojanstveno ponašate i u sreći i u patnji, otkrićete svoju jedinstvenost. Tada nećete imati potrebu nikoga da pobedite, niti će iko moći da vas porazi. Šta god da vam je život namenio, prihvatite. Šta god mislite da možete da popravite, popravite. Ali ni jedog trenutka ne gubite svest o svojoj jedinstvenosti. Ne upoređujte se sa drugima, jer nemate pojma šta se nalazi na putu drugih. Danas se smeju, sutra će plakati. Danas plaču, sutra će se smejati. Ne kopirajte tuđe življenje, kad vam je već dato da imate svoje. Ne jurite za onim što druge usrećuje ako niste sigurni da će vas to usrećiti. Potrošićete uzalud energiju na ostvarenje tuđih snova.
Ostvarujte ono što znate da neodvojivo pripada vašem biću, i nikada nećete pogrešiti. Bez obzira na rizik i teškoće koje će se neminovno pojavljivati. Ipak, ostanite na svom putu. Ako ne ostvarujete svoje snove, ubrzo će vas okupirati tuđi snovi koji će vas razvlačiti na sve strane. Tada ćete imati tu glupu želju da stalno nekoga pobeđujete. Hranićete se tuđim porazima. Ali u sebi ćete biti nezadovoljni. Duboko u sebi ćete znati da ste poraženi, bez obzira koliko pobeda nakupite. Prihvatili ste da budete robovi tuđih snova. A svest o vašoj jedinstenosti biće zatrpana tuđim snovima i zauvek skrivena od vaše svesti.
Život je samo prilika. Prilika da živite svoju Svest.
- Slobodan Panić
Ako imate silnu želju nekoga da pobedite, izgubili ste. Želja da nekoga porazite poraziće vas same. Želja je kao bumerang. Ono što želite drugima, vratiće vam se u jačem obliku.
Zašto je to tako? Razlog je veoma jednostavan. Kada želite nekoga da pobedite, gubite svest o svojoj jedinstvenosti. Svaki čovek je jedinstven. Ne možete pobediti jedinstvenog čoveka, jer on nema nameru da se takmiči u vašoj ludoj igri pobeđivanja i poražavanja. Jedinstven čovek uživa u svojoj jedinstvenosti. Kada kažem uživa, ne mislim da jedinstvenom čoveku teče stalno "med i mleko". Čak i kad pati, njegova patnja je jedinstvena. Ali takav čovek nikada ne gubi iz vida svoju jedinstvenost. Namera jedinstvenog čoveka nikada nije da vas nauči kako da pobeđujete druge ljude. Namera jedinstvenog čoveka je da pomogne svim ljudima da žive kao jedinstvena bića. Ljudi zaboravljaju na svoju jedinstvenost, niko ih nije ni učio da je ona najbitniji egzistencijalni kvalitet.
Rekao sam da čovek živi u skladu sa namerama koje ima prema drugima. Moja namera je da pojačam svest u ljudima o njihovoj jedinstvenosti. Živite ono što vas najviše privlači da živite. Budite srećni, ali nikako razmaženi.
Kada ste srećni budite svesni da je vaša sreća samo malo ostrvce okruženo sa svih strana okeanom patnje.
Kada patite budite svesni i da je vaša patnja samo malo ostrvce okruženo sa svih strana okeanom sreće.
Tada vas ni sreća neće odneti u razmaženost, a ni patnja u očaj. Kada naučite da se dostojanstveno ponašate i u sreći i u patnji, otkrićete svoju jedinstvenost. Tada nećete imati potrebu nikoga da pobedite, niti će iko moći da vas porazi. Šta god da vam je život namenio, prihvatite. Šta god mislite da možete da popravite, popravite. Ali ni jedog trenutka ne gubite svest o svojoj jedinstvenosti. Ne upoređujte se sa drugima, jer nemate pojma šta se nalazi na putu drugih. Danas se smeju, sutra će plakati. Danas plaču, sutra će se smejati. Ne kopirajte tuđe življenje, kad vam je već dato da imate svoje. Ne jurite za onim što druge usrećuje ako niste sigurni da će vas to usrećiti. Potrošićete uzalud energiju na ostvarenje tuđih snova.
Ostvarujte ono što znate da neodvojivo pripada vašem biću, i nikada nećete pogrešiti. Bez obzira na rizik i teškoće koje će se neminovno pojavljivati. Ipak, ostanite na svom putu. Ako ne ostvarujete svoje snove, ubrzo će vas okupirati tuđi snovi koji će vas razvlačiti na sve strane. Tada ćete imati tu glupu želju da stalno nekoga pobeđujete. Hranićete se tuđim porazima. Ali u sebi ćete biti nezadovoljni. Duboko u sebi ćete znati da ste poraženi, bez obzira koliko pobeda nakupite. Prihvatili ste da budete robovi tuđih snova. A svest o vašoj jedinstenosti biće zatrpana tuđim snovima i zauvek skrivena od vaše svesti.
Život je samo prilika. Prilika da živite svoju Svest.
- Slobodan Panić
utorak, 3. listopada 2017.
robovi
Vi ste zarobili sebe u vreme i prostor,
'skučili, sabili, sebe u raspon,
trajanje životnog veka i zapremninu tela
i otuda stvarate bezbrojne sukobe života i smrti, zadovoljstva i bola, nade i straha.
'skučili, sabili, sebe u raspon,
trajanje životnog veka i zapremninu tela
i otuda stvarate bezbrojne sukobe života i smrti, zadovoljstva i bola, nade i straha.
Vi ne možete da se otarasite problema
ako ne napustite iluzije, obmane.
-Nisargadatta Maharaj
ako ne napustite iluzije, obmane.
-Nisargadatta Maharaj
Pretplati se na:
Postovi (Atom)
